Ще у 1441 році на перетині доріг з Поморян та Бережан існувало місто-фортеця,яке було форпостом захисту Львова.

Замок-фортецю почали споруджувати у 1541 році-після нападу татар, котрі повністю зруйнували твердиню. Будівництво було заверено майже через 100 років, якраз тоді, коли у військових кампаніях на перший план виходить артилерія.

Нові потужні гармати могли зруйнувати будь-які стіни за, відносно малий, термін.Так що будівництво кам`яних укріплень потребувало витрат часу, зусиль, та при цьому необхідно було не відставати від технічних вдосконалень.

Замок належить до фортець бастіонного типу. Бастіонна система сформувалась у Італії в другій половині 15 ст. і швидко поширилась Європою.

Сучасний стан захисних укріплень замку, що збереглись, є одним із найкращих прикладів бастіонної системи укріплень. Відносно рельєфу,замки могли мати різноманітну форму.

В Золочеві рельєф-пагорб, на якому побудований замок,дозволив отримати квадрат. Великий периметр 135x135 м, подвір`я 110x110 м, стіна між бастіонами 85х85 м, форма дає можливість встановити 8 гармат і спрямувати їх в ріні боки, щоб ліквідувати "мертве" поле.

За всю історію існування замку тільки один раз у 1672 р. його вдалось захопити, та й те лише тому,що господар в той час боронив Кам`янець і вся краща зброя була з загоном, а до стін замку підступило 10 000 воїнів турецької армії і залога протрималась 6 днів.

Золочівський замок-житловий палац для шляхетної родини, не будувався як королівські палати,але навіть через 100 років, коли він таким став,його побутові умови господарів повністю влаштовували. У цьому палаці, після реставрації, відкрили все те, що у ньому було ще у 17 ст.

Гоноровий магнат Собєський залишив по собі пам`ять - вежі прикрашають плити з гербами: Яніна, Раведжі, Годзава, Герборт. Замок мав стати королю своєрідним монументом, але справжньою душею виявився делікатний ренесансний Китайський палац.

 

Китайський палац і в наш час викликає подив. Він був збудований у східних традиціях. Наприкінці 17 ст. у Європі з`являється мода на все східне, і, звісно ж, король Собєський не міг не підтримати моду того часу. В Петербурзі Катерина II будує китайський палац, у Потсдамі також будується замок Сан Сусі. На даний час Китайський палац у Золочеві один з 3 збережених будівель подібного типу у Європі. В Китайському палаці, в наш час, представлена експозиція східних культур.

© 2022 Екскурсії по Львову з Наталією Світличною