Відпочивати і отримати позитивні враження можна не тільки в місті Лева, але й неподалік від нього. Проїхавшись лише 20 хвилин на північ від міста, ви потрапляєте в старовинне місто Жовква-районний і важливий культурно-релігійний центр області, який приваблює середньовічним замком і старовинними культовими спорудами.

Щодня туристи з цілої України, а також і з країн Європи, приїзджають до Жовкви,тому що там дійсно є що подивитись. Монастирі, старовинні житлові будинки, дерев"яні церкви, фортифікаційна синагога, і, звісно ж, замок - все це приваблює туристів, які бажають ознайомитись не тільки з містами - міліонниками, але і з невеличкими історичними поселеннями, яким, наприклад, є Жовква.

Крізь призму минулого

У 1594 р. великий гетьман Станіслав Жолкевський захотів перетворити поселення Винники в ідеальне місто-фортецю. За перемогу Жолкевського над шведами у 1603 році, польський король Сигизмунд ІІІ дає поселенню Магдебурське право і нову назву, на честь хороброго власника - Жовква.

Жовкву, як кожне середньовічне місто, будували на зразок укріпленої фортеці, але не простої, а "ідеальної". Будувати "ідеальні" міста в Європі, в той час, було модно. Для втілення цього плану були запрошені кращі архітектори і будівничі італійського походження.

Так з"явилось місто-фортеця в комплексі з великим замком та просторою ринковою площею. Найбільше уваги приділили замку. Це був чотирикутник з трирівневими кутовими вежами та брамою в північній стіні.

В підземеллях замку у 1610 р. сидів полонений Жолкевським московський цар Василь Шуйський. Спачатку жовківська фортеця, укріплена кутовими вежами, була зовсім позбавлена архітектурного декору, а той вигляд, в якому замок зберігся до нашого часу, він набув під час пізніших реконструкцій.

Є достатньо підстав вважати, що Богдан Хмельницький народився в Жовкві і саме тут минули його дитячі роки. Його батько Михайло Хмельницький працював у гетьмана Станіслава Жолкевського, пізніше - у зятя Жолкевського, Івана Даниловича.

Хмельницькі були в дуже близьких стосунках з родиною Жолкевських. Сам Богдан неодноразово відвідував місто, брав участь в битвах під час нападу татар на Жовкву.

Поруч з замком був закладений парк - "Звіринець". Полювання - найулюбленіше заняття у вільний час власників твердині: Жолкевських, їх нащадків Даниловичів, а згодом і короля Польщі Яна ІІІ Собеського.

В ті часи Жовкву вважали одним із найгарніше забудованих приватних міст-резиденцій Європи. Містом захоплювались багаточисельні почесні гості і прості парафіяни.Костел св. Лаврентія (1604-1618) вважався "малим Вавелем". Місто було центром книгодрукування.

Під час Північної війни у фортеці була штаб-квартира російської армії, а у 1706 році тут довго перебував російський цар Петро І. Сюди у квітні 1707 р. приїздив Іван Мазепа.

Наприкінці 18 ст. замок згадується дуже рідко. Єдиний раз, у 1809 році,про нього згадали,коли в його стінах відбувався бал на честь Наполеона.

Невеличка територія історичної частини міста з 1994 р.отримала статус Державного історико-архітектурного заповідника.

© 2022 Екскурсії по Львову з Наталією Світличною